​​​HALF CUT İLE MAXİMUM VERİM

 

 

Bu teknoloji ile birlikte bir çok avantaj sağlanmıştır. Bu avantajlar ise;

Yüksek gölge toleransı: Half-cut güneş panellerinde gölgelenmeden dolayı olan güç kaybı daha azdır. Bu da bu panellerin daha yüksek güç çıkışına sahip olmasını sağlamaktadır.

Sıcak nokta (hotspots) etkisi: Bir diğer avantaj da half-cut hücreler üzerinde daha az sıcak nokta oluşmasıdır. Half-cut güneş panelinde hücre sayısı daha fazla olduğundan hücreler üzerinde belirli noktalarda oluşan sıcak noktalar daha fazla hücreye yayılarak etiki azaltılmış olur.

Daha düşük iç direnç: half-cut güneş panelleri ayrıca daha düşük iç dirence sahiptirler. Böylelikle de iç dirence bağlı güç düşüşleri de daha azdır. Güneş hücreleri ikiye bölündüğünden her bir hücrenin ürettiği akım da ikiye bölünmüş olur bu da daha az direnç kaybı anlamına gelir.

Verimlilik: Elektrik üretim verimliliği yaklaşık %20’ye kadar ulaşmaktadır.

Daha fazla güç çıkışı: Sıcak nokta ve gölgelenme sonucu daha az güç kaybı gibi etkenler sayesinde half-cut güneş panelleri standart güneş panellere göre 15 W’a kadar daha fazla çıkış gücü sağlamaktadır.

Half-cut güneş panellerinin çok önemli avantajları olsa da üretiminde ki hassasiyette bu güneş panelleri için çok önemlidir. Bu avantajları sağlayabilmek için üretimde de dikkat edilmesi gerecek çok ciddi hususlar vardır. 

Half-cut teknolojisi ile birlikte Multi Bussbar, NCD Kesim ve Micro Gap teknolojileri de üretim aşamaların en önemli etkenleri haline gelmiştir.

Multi Bussbar: teknolojisi ile birlikte 5BB dan 9BB ‘a geçerek akım aktarma hızını %30 arttırıyoruz var kayıpları ve ısınma problemlerine karşı çözüm üretiyoruz. Düz ribbon teli yerine yuvarlak ribbon teli kullanarak güneş paneline gelen ışınım miktarında olası yansımaları azaltarak %75 e kadar ışınım artışı sağlıyor hücrenin enerji üretimini %1 - %1.5 arttırıyoruz. Aynı zamanda olası gölgelenmeden kaynaklanan kayıpları da minimalize ederek toplamda %2 lik bir verim artışı sağlıyor. Üretilen enerjinin doğru aktarılmasını sağlıyoruz.