güneş enerjisi
ACS Enerji  2017 yılından beri endüstriyel çatı ve arazilerinizdeki şebekeye bağlı uygulamalarnızda profesyonel teknik ekibi ve yenilikçi vizyonu ile tüm proje geliştirmeden anahtar teslim uygulama aşamalarına kadar büyük  bir titizlikle ve özenle hızlı çözümler sunmaktadır.Yatırımcılarına her aşamada kaliteli hizmet sağlayan ACS Enerji tüm projelerini yatırımcı ve paydaşlarına örnek referans edinmiştir.


Şebekeye bağlı fotovoltaik sistemler, 

Merkezi elektrik şebekesine bağlanır ve üretilen elektriği şebekeye aktarır. Güneş enerjisinden üretilen elektriğin, üretildiği anda ve üretildiği yerde hiçbir ilave depolama (akü-batarya vb.) ara birimi olmadan şebekeyi beslediği ve anında kullanıldığı sistemler Şebeke Bağlı (On-Grid) Sistemler olarak adlandırılmaktadır.

Bu sistemlerde elde edilen elektrik enerjisi direkt olarak kamunun Şebeke Hattına aktarılır. Üretilen kullanım fazlası elektriği  şebekeye satış imkanı mevcuttur. Bu alanda devletler tarafından güncel koşullara bağlı olarak kendine özgü farklı kanun, yönetmelik, alım garantisi süreleri ve tarifeler geliştirilmektedir.

Güneşten üretilen elektriğin az olduğu veya yetmediği  kapalı bulutlu olduğu saatlerde, günlerde veya akşam vakti geceleri, eksik kalan elektrik enerjisini mevcut kamu hattından otomatik olarak sağlamak mümkündür. Sistemde kullınılacak iki ayrı sayaç ile vaya çift yönlü tek sayaç ile tüm elektrik alış-verişi kayıt altına alınabilir, mahsuplaşılabilir.

Sistemi uzaktan izleme, görüntüleme ve haberleşme imkanı da mevcuttur (opsiyonel). 7/24 gözetim yapan merkezi sistem kontrolü ile bakım-işletme hizmetleri için destek de sağlanabilmektedir. Lokal veya internet üzerinden takip edilebilir, web ve grafikler olarak veri sağlanabilir. GPRS ile data taşıyarak solar sistem montajının yapıldığı yerlere kablo çekilmesine gerek kalmadan uzak ekranlara data taşınabilir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık sistem performansı, üretilen elektrik, kazanç görülebilir ve kaydedilebilir. Uzaktan konfigüre etme, izleme, kontrol etme ve mesaj alma imkanı gibi gelişmiş yüksek teknolojik özellikler ile yatırımcılara, tesis sahiplerine konfor ve kolaylık sağlanabilmektedir.

Fotovoltaik elektrik üretim sistemi adeta bir mini elektrik santrali gibi çalışırken, prensip olarak ürettiğiniz elektriğin fazlasını şebekeye satabilirsiniz. Kendi elektriğinizi çevre dostu yerli ve yenilenebilir enerji kaynağımız güneşten kendiniz üretirken,  karlı bir yatırıma da sahip olabilirsiniz.

Başlıca kullanım alanlarından bazıları;

Bağımsız evler, yazlıklar, çiftlikler, TOKİ vb. toplu konutlar, siteler ortak yaşam alanları, gündüz saatlerinde elektrik-enerji tüketimi fazla olan okullar, kamu binaları, otel, motel, tatil köyü, AVM, kapalı otopark, hastane, iş merkezi vb. yapılar. Organize Sanayi Bölgeleri, fabrika, atölye, endüstri vb. tesislerin  işletmelerin çatıları, depolar,  lojistik merkezleri, soğuk hava depoları, market ve mağazalar, güneş enerjili otopark, sun / solar carport, elektrikli otomobil araç şarj istasyonları; kırsal alan sulama, köy su pompaları, 1000 kW altı güçlerdeki elektrik piyasasında lisanssız elektrik üretimi, güneş enerji santralleri (GES) vb. alanlarda kullanılmaktadır.


Avantajları:

•             Güneşin sınırsız ve bedava olması,

•             Uzun ömrünün ve 25 yıl üretici performans garantisinin olması,

•             10 yıl kamu tarafından alım garantisinin olması,

•             Elektriğin tüketildiği yerde üretilmesi,

•             Mevcutta trafo olması,

•             Düşük ürün ve proje maliyeti,

•             Kısa amortisman süresi,

•             Bakım ve servis maliyetlerinin çok düşük olması,

•             Operatöre ihtiyaç duyulmaması,

•             Gürültü yapmaması, atık üretmemesi