güneş enerjisi
9 Mart 2016 11:58
 
Güneş enerjisinden elektrik üretmek için kurulacak bir sistemde güneş panelleri, akü grubu, inverter, şarj kontrol cihazı ve yardımcı elektronik devreler bulunur. Yapılacak olan uygulamaya göre bu bileşenlerin sayısında değişiklik olabilir. Sistemde verim kaybını aza indirmek için kullanılan cihazların birbiriyle uyumlu olması çok önemlidir. Sistem tasarımını yapabilmek adına ürünlerin işlevlerini ve nasıl seçilmesi gerektiğini 5 adımda özeltedik:
 
1. Tüketilen enerji miktarına göre güneş paneli ve sayısı belirlenir. Güneş panelleri güneşten gelen farklı dalga boyundaki ışınlarda bulunan enerjiyi elektrik enerjisine çeviren modüllerdir. Verimleri panel tipine göre değişmekle birlikte % 15-20 arasındadır. Fakat verimlerinin artırılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bulutlu günlerde dahi düşük kapasitede de olsa üretim yapmaya devam ederler. Türkiye şartlarında güneşlenme süresi; kışın 5 saat, sonbaharda 7 saat ve yazın 11 saattir. Panel camının kirli olması, güneş ışınlarının geliş açısının dik olmaması, havanın çok sıcak veya çok soğuk olması panel verimini düşürecektir. Bu yüzden hesaplanan güç değerinin biraz yukarısında bir değerde panel kullanmak uygun olacaktır.
 
2. Akü kapasitesinin belirlenmesinde en önemli faktör sistemin güneş göremeyeceği gün sayısını ya da saatini hesaplamaktır. Aküler elektrik enerjisinin depolanmasında kullanılır. Güneş olmadığı zamanlarda akülerde depo edilen enerji kullanılarak enerji sağlanır. Örneğin, güneş göremeyeceği gün sayısını 2 gün olarak kabul edersek; günlük tüketimi  3kWh olan bir ev için 6kWh’lik enerjiyi depolayabilecek bir akü grubu gereklidir. Sistem gerilimini 12 V seçersek, ortalama 500  Ah' lik akü grubu bir sistem için yeterli olacaktır. On-grid sistemlerde akü kullanılmamaktadır. Sistemde depolama görevini şebeke üstlenmektedir. (Ongrid sistemler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız...)

3. Şarj kontrol cihazı (şarj regülatörü)  seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, regülatörün gerekli olan maksimum akıma dayanıklı olmasıdır. Şarj kontrol cihazı akünün aşırı şarj ve deşarj olarak zarar görmesini engellemek için kullanılır. Şarj kontrol cihazı, güneş paneli ile üretilen elektriğin aküye doğru bir şekilde şarj olmasını kontrol etmek için kullanılan ekipmandır Şarj kontrol cihazları akü durumunu sürekli kontrol ederek bataryanın ömrünü uzatırlar. İstenirse sisteme bir de maksimum güç noktası izleyicisi (MPPT) eklenebilir.
 
4. Kullanılan cihazların özellikleri ve ihtiyaca göre inverter seçimi yapılabilir.  Anlık güç tüketimi dikkate alınarak inverter seçilir. Inverter faz çevirici cihaz anlamına gelmektedir. 12/24 voltu 220 volt alternatif akıma (DC-AC) çeviren üründür. Sistemin şebekeye bağlantılı olup olmamasına göre inverter özellikleri de değişiklik göstermektedir.Şebekeden bağımsız yani akülü sistemlerde, modifiye sinus, tam sinus yada akıllı inverter kullanılabilir. 
İnverteri nasıl seçilmeliyiz? 
Off-grid inverterlerin seçimi için;
- Modifiye sinüs inverterler, motorlu cihaz içermeyen sistemlerde kullanılabilir. Örnek; TV, aydınlatma.
-Tam sinüs inverterler, şebeke elektriği ile aynı kalitede çıkış verip hiçbir elektrikli cihazın çalışmasında sorun yaratmamaktadır. Motorlu cihaz içeren sistemler için uygundur. Örnek: Buzdolabı, Çamaşır makinesi, Su motoru, diğer tüm motorlar..
-Akıllı tam sinüs inverterler, tam sinüs özelliği sayesinde tüm sistemlerde kullanılır.  Akıllı inverterler kendi içerisinde şarj kontrol özelliği olması nedeniyle, ekstradan şarj kontrol cihazı kullanmanıza gerek kalmaz. Üzerindeki LCD ekran sayesinde akülerinizin doluluk oranını takip edebilirsiniz. Ayrıca şebekeden akülerinizi şarj edebilme özelliğine de sahiptir. 
Ongrid inverter seçimi kurulum yapılacak toplam güç dikkate alınarak hesaplanır. 
 
5. Bağlantı ekipmanları, sistemde kullanılması gereken bağlantı ekipmanları kablolar ve sigortalardır. Bunların yanında sistemi izleyebilmek için çeşitli elektronik devreler de kullanılabilir. Sigorta ve kablo seçimi sistemin düzgün çalışabilmesi için son derece önemlidir. Kablo seçiminde gerilim düşümü de dikkate alınmalıdır ayrıca kablo dış ortamda bulunacağı için çift izolasyonlu olması gereklidir.
 
 
 
 
 
 
 
 
Paylaş